ECTO Motorin

ÇİFT ETKİLİ özel deterjan sayesinde ilk depodan itibaren yakıt tasarrufu sağlayan Üstün kaliteli LUKOIL ECTO Eurodiesel

ECTO Eurodiesel, aracınız ne olursa olsun performansın kayıplarını azaltmak üzere tasarlanmıştır. ÇİFT ETKİLİ* formülü, motorunuzu aktif bir şekilde temizlemek ve motorunuzun en önemli parçalarını koruması sonucu daha güçlü bir performans sağlamak için tasarlanmıştır.

 • İlk depodan itibaren yakıt tasarruffu sağlar
 • Çift etkili deterjan katığı ile motorun yakıt sistemini ve enjektörleri temizler.
 • Motorda verimli ateşleme ve yanma sağlar.
 • İçerisindeki özel katıklar sayesinde motorunuzun korumaya alarak verimliliğini arttırır.
 • Çevre dostudur, temiz enjektörler sayesinde daha verimli yanma oluşması sonucunda düşük egzoz emisyonları sağlar.
 • Optimum yağlama özelliği ile motorunuzu korur.
 • Kış aylarında -20 C ye varan soğuk hava şartlarına dayanıklıdır.
 • Maksimum 10 ppm kükürt seviyesine sahip bir yakıt olup (Eurodiesel ) eski veya yeni teknoloji her tür binek, ticari, ağır vasıta olmak üzere tüm dizel araçlar için uygundur.
 • Türkiye’nin TS EN 590 motorin standardına ve Euro 2,3,4 ve 5 normundaki tüm motor tipleri için uygun üstün kalitelidur.

Aracınızda, LUKOIL ECTO Eurodiesel’i düzenli kullanmanız durumunda bu tasarruf yakıtının faydalarını görmeye başlayabilirsiniz.

Modern dizel motorlar düşük salınım ile üstün sürüş performansı sunmak için oldukça hassas bir enjeksiyon teknolojisi kullanır. Zaman içinde dizel yakıt enjeksiyon sistemlerinde tortular oluşarak motorun gücünü düşürebilir. İyi performansı sürdürebilmek için motorun bu çok hassas ve karmaşık parçalarını en iyi durumda tutmak gerekir.

ECTO Eurodiesel çift etkili eşsiz formülü ile bu tür kirlilikleri temizlemek ve önlemek için tasarlanmıştır.

Tüketiciler, LUKOIL ECTO Eurodiesel’i düzenli kullanması durumunda bu tasarruf yakıtının faydalarını görmeye başlar.

ECTO Eurodiesel’in içinde hangi katıklar bulunuyor.

 • Çift kat oranda deterjan katığı.
 • Paslanmayı engelleyici katık.
 • Su ayırıcı katık.
 • Köpüğü engelleyici katık.
 • Kış aylarında soğuk hava şartlarına dayanıklı katık.

Yeni ECTO Eurodiesel Nasıl Yakıt Ekonomisi Sağlar?
Yeni ECTO Eurodisel motorunuzun en hassas noktaları olan enjektörleri temizleyip, temiz kalmasını sağlayan özelliği sayesinde ilk depodan itibaren yakıt ekonomisi sağlar. Sıradan dizel kullanımı sonrasında biriken bu kalınıtlar aracınızın performansı azaltır ve elde edeceğiniz verimi tam randımanlı alamazsınız. Sonucunda da yakıt tüketiminde artışlar ve motorunuzda zaman içinde sorunlar yaşamanıza neden olur. ECTO Eurodiesel’in ideal formulu ile motorunuzda oluşan bu kirlilikleri temizleyerek performans kayıplarınızı azaltarak ilk depodan itibaren yakıt ekonomisinde olumlu etkisini görmeye başlayacaksın. ECTO Eurodiesel ile bağımsız laboratuvarlarda yapılan testler sonucunda yakıt ekonomisinde tasarruf yaptığı tespit edilmiştir. ECTO Eurodiesel’i düzenli kullanmanız durumunda etkisini daha iyi gözlemleyebileceksiniz. Bu yüzden en yakın LUKOIL AKPET istasyonuna uğrayıp yeni ürünümüz ECTO Eurodiesel’i kendiniz test etmenizi ve sonuçlarını görmenizi tavsiye ediyoruz.

Yeni ECTO Eurodiesel Motorun Yakıt Sistemini Nasıl Temizler?
Yüksek performanslı dizel motorlar yanma odasına her saniye birden fazla yakıt enjekte edilmesini gerektirir. Bunun için karmaşık ve hassas mühendislik ürünü dizel enjeksiyon ekipmanı kullanılır.

ECTO Eurodiesel, deterjan özelliği ile motor ünitesinin en önemli parçalarından biri olan enjektörlerin üzerlerinde bulunan kirlilikleri önemli oranda temizler ve temiz kalmasını sağlar. Enjektör, yanma hücresinde yakıtı kalvarize ederek büyük bir basınçla püskürtür. Enjektörlerin en ucunda gözle görülmeyecek kadar ufak delikler vardır ve bu deliklerden yakıt içeriye püskürtülür. Dizel motorlarda zaman içinde kirlenme oluşacağı için enjektörlerin bakıma ve yakın takibe ihtiyaçları vardır. Yakıtın geç enjeksiyonu geç ateşlemeye sebep olur, egzoz subapları açıldığında yanma tam olmaz ve kara duman oluşur. Çok geç olup eksik yanma olduğu zaman da beyaz duman meydana gelir. Sonuç olarak ECTO Eurodiesel enjektörü temizleyip ve temiz tutarak motorda tüm bu sorunların oluşumunu azaltır.

Bazı sıradan dizel yakıtlar yeni dizel motorların yakıt enjektörlerinde kirlilikler oluşmasına neden olabilir. Bu tortular yakıt püskürtülmesini sekteye uğratarak yakıt akışını yavaşlatabilir ve böylece optimum olmayan yanma ve güç kaybı yaşanır.

Sıradan yakıtların ardında bıraktığı tortulara bağlı olarak motor gücünde kayıp yaşanabilir. Ancak yeni ECTO Eurodiesel ‘in çift kat formulu sayesinde temizleme özellikleri motorunuzun sağlıklı çalışmasını sağlarken motorunuzu güç kaybına karşı korur.

Soldaki büyütülmüş dizel enjektör iğnesi , sıradan dizel yakıtın neden olduğu siyah tortularla yoğun biçimde kaplanmıştır. Bunun gibi tortuların birikmesi yakıt akışını kısıtlayabilir ve motora yakıt enjekte edildikçe sprey formunu ve kontrol hassasiyetini tersine etkileyerek kötü yanmaya yol açabilir. Sağdaki resim, motor yeni ve geliştirilmiş ECTO Eurodiesel’i geçip sürekli kullanımın ardından üzerindeki çoğu tortunun temizlenmiş olduğu görülen aynı enjektör iğnesini gösterir.

Sonuç, daha verimli yanma için önemli olan, daha iyi yakıt püskürtme kalitesidir. Alttaki resimler, enjektör kirli durumdayken kötü püskürtme kalitesinin, optimum yakıt püskürtme formu (sağda) ile karşılaştırılmasını gösterir. Aradaki fark açıktır.

CEC-F-23-X-95 test metodu ile Peugeot XUD-9 motoru kullanılarak çift kat formullü deterjan katığı sayesinde enjektörlerden yakıtın akış oranını 5,75 kat oranında iyileştirerek temizlediği ispatlanmıştır.

Yeni ECTO Eurodiesel enjektör yüzeyini nasıl temiz tutar?
Bunun için çift kat formullü özel katık enjektörün üzerine yapışır ve korumaya alır. Dolayısıyla kaygan bir zemin oluşturarak yanma sonucu meydana gelen kurum ve pislik kayarak yüzeyden uzaklaşır.

ECTO Eurodiesel sadece çöküntülerin oluşmasını önlemek için değil aynı zamanda mevcut çöküntülerin kaldırılması için formüle edilmiştir. ECTO Eurodiesel böylece çöküntü oluşmasından kaynaklanan güç kaybını geri kazanmaya ve en üst düzey motor performansı sürdürmeye yardımcı olmak için tasarlanmış oluyor.

Motorunuzu temizlemek ve temiz tutmak için tasarlandı.

Ayrıca ECTO Eurodiesel’in deterjan özelliği, motorda oluşan karbon ve kül artıklarını temizler. Dizel kapalı kap içinde havasız olarak ısıtılır ve çıkan uçucu gazlar dışarı alınırsa kabın dibinde kömürle karışık yağ kalır. Şayet bu artıklar fazla olursa dizelin silindir içinde yandıktan sonra geriye kalan bu artıklar motorun aşınmasına sebep olur. Kül, motorun iç parçalarını zımpara gibi aşındırır ve ince tabakalar oluşturarak sıkıştırma oranını nispetini artırır. Aynı zamanda subap yüzeylerinde birikerek subapların yanmasına sebep verir. Bu yüzden motorda kül olmaması gerekir. ECTO Eurodiesel tüm bu etkileri azaltıyor ve motoru korumaya alıyor.

Soldaki büyütülmüş dizel valve enjektör iğnesi , sıradan dizel yakıtın neden olduğu siyah tortularla yoğun biçimde kaplanmıştır. Bunun gibi tortuların birikmesi yakıt akışını kısıtlayabilir ve motora yakıt enjekte edildikçe sprey formunu ve kontrol hassasiyetini tersine etkileyerek kötü yanmaya yol açabilir.

Sağdaki resim, motor yeni ve geliştirilmiş ECTO Eurodiesel’i geçip sürekli kullanımın ardından üzerindeki çoğu tortunun temizlenmiş olduğu görülen aynı enjektör iğnesini gösterir.

Sonuç, daha verimli yanma için önemli olan, daha iyi yakıt püskürtme kalitesidir. Not: Bu resimler orijinal mikro kamerelar kullanılarak resimlenmişir.

Yeni ECTO Eurodiesel Korozyonu Nasıl Engeller?

ECTO Eurodiesel, sadece zararlı tortuların oluşmasına karşı koruyup mevcut olanları ortadan kaldırmaz ayrıca ana motor parçalarında aşınmaya karşı ve korozyonun zararlı etkilerine karşı korumak için formüle edilmişlerdir. Pas, motorunuzun dışına zarar verebildiği gibi motorunuz ve yakıt sisteminiz içinde de hasara ve arızalara yol açabilir. Bu nedenle, motorunuzdaki ve yakıt sistemindeki metal parçalarını pasa karşı koruyan özel korozyon önleyiciler içeren bir yakıt kullanmalısınız.

Bu nedenle ECTO Eurodiesel’in içine paslanmayı önleyici bir katık ilave edilmiştir. Bu katık motorun iç yüzeyini kaplayarak yakıt sisteminin korozyona karşı koruyor. Özellikle yakıt pompasını korumaya alıyor.

Yeni ECTO Eurodiesel Köpürmeyi Nasıl Engeller?
ECTO Eurodiesel’in diğer bir özelliği, köpürme engelleyici olması. Yakıtın araca pompalanması sırasında meydana gelen köpürme, şayet köpük, pompa ile temas etmez ise, yakıt taşarak yayılmasına neden olur. ECTO Eurodiesel’in yapısında bulunan katık sayesinde köpürmeye son verilmiştir.

Yeni ECTO Eurodiesel Suyu Nasıl Ayrıştırır?
ECTO Eurodiesel in bir başka özelliği ise içinde suyu ayırıcı bir katığın bulunması. Bilindiği uzere dizel akaryakıtın su ile karışması araçlar için son derece tehlikeli bir durum. Havadaki nemin yoğunlaşması sonucunda akaryakıtta oluşan su karışımı, su ayırıcı sayesinde ciddi bir problem oluşturmuyor.

LUKOIL olarak yakıttan kaynaklanabilecek tüm yan etkileri dikkate alarak ECTO Eurodiesel’i geliştirerek tüketiciye hazırlamış bulunuyoruz.

Aşağıdaki tabloda Avrupa’da bizzat ECTO Eurodiesel üzerinde yapılmış olan motoru koruma özellikleri üzerinde yapılmış olan test sonuçları yeralmaktadır.

ECTO Eurodiesel Test Sonuçları

Test Adı   Su Ayrıştırıcı   Motorin Köpük Eğilimi Korozyon
Test Metod No   ASTM D1094 NF-M07-075 ASTM D665
Arayüzey Verimi Ayrıştırma Verimi Emülsiyon
Hacmi (mls)
Köpük Yüksekliği
(mls)
Bozulma Zamanı
(sn)
A Testi B Testi
  Baz Yakıt 1 2 0 105 32 B C
  ECTO Eurodiesel 2 2 1 25 1.5 A A

Yeni ECTO Eurodiesel Çevreye nasıl duyarlı?
ECTO Prodiesel’in içeriğindeki katıklar sayesinde daha düşük egzoz emisyon değerlerine sahip olduğu için çevreye atılan zararlı gazların atılmasını önlemektedir:

 • kanserojen etkiye neden olan
 • ozon tabakasına zarar veren ,
 • partikül maddelerin

azaltarak çevreye önemli ölçüde fayda sağlamaktadır.

Aşağıda, doğa ve insan sağlığına zararlı gazların ECTO Eurodiesel kullanım sonucunda azalma oranları yeralmaktadır.

Yeni ECTO Eurodiesel Soğuk havada nasıl dayanıklıdır?

ECTO Eurodiesel’in diğer önemli bir özelliği de kış aylarında kullanılan özel bir katık ile, -20 C’ye varan soğuk hava şartlarında bile dayanıklı hale getiriyor. Dizeli oluşturan parafin, soğukta kristal olarak çökelir, yakıt hatlarını ve filtreleri tıkayarak, çalışma sorunları yaratabilir. Soğukta akışkanlık artırıcı katıklarla zenginleştirilen ECTO Eurodiesel, soğuk havalarda da dizel kullanıcıların yanında.

Akredite bağımsız laboratuvarda test edilmiştir.

Rapor ilave edilecek bu bölüme

ECTO Eurodiesel’in ÖZELLİKLERİ;

 • Yakıt tüketiminde tasarruf sağlar, Ekonomik
 • Çift kat katık sayesinde enjektörleri temizler ve temiz tutar, daha iyi yakıt püskürtme ve daha iyi yanma sağlar. Temiz Motor
 • Temiz enjektörler sayesinde daha verimli yanma oluşur ve sonucunda düşük egzos emisyonları sağlar.Çevre Dostu
 • Korozyondan ve sudan motoru koruyarak motoru korumaya alır. Köpürmeyi önler. Motorunuzu Korur
 • Optimum yağlama sayesinde motorunuzu korur. Aracınıza Uygun
 • -20 C ye varan soğuk hava şartlarında yolda kalmadan yola devam edebilmeyi sağlar. Soğuk HavadaYol Dostu

SSS
Sık Sorulan Sorular bölümünde ECTO Eurodiesel hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yeni ECTO Eurodiesel yakıt ekonomimi etkileyecek mi?
Araçların yakıt tüketimi araç tasarımı, sürüş tarzı ve bakım gibi pek çok etkene bağlıdır. Bu nedenle ECTO Eurodiesel kullanmanın yakıt tüketimine etkisi araçtan araca farklılık gösterecektir. ECTO Eurodiesel müşterilerin kendi araçlarında deneyip ne fark yaratacağını görmelerini tavsiye ediyoruz.

Yeni ECTO Eurodiesel nasıl etkili olur?

Zaman içerisinde yakıt enjeksiyon sistemlerinde tortular oluşarak motorun gücünü azaltır. İyi performansı sürdürmek için motorun bu son derece hassas ve karmaşık parçalarının en iyi durumda olması çok kritiktir. ECTO Eurodiesel özel formülü sayesinde tortuları kaldırmak ve oluşmalarını önlemek, Dizel motorların geliştirilmiş sürüş performansını sürekli sağlamasına yardımcı olmak için yeniden tasarlanmıştır.

Yeni ECTO Eurodiesel kullanmanın yararları nedir?
2009 yılından bu yana sizlerin memnuniyet ile kullandığı ECTO Diesel’i geliştirerek hazırladığımız yeni ECTO Eurodiesel, hassas yakıt enjeksiyon ekipmanını sürekli temizlemek üzere formüle edildiğinden motorunuzun en iyi performansını sunmasına yardımcı oluyor.

Yeni ECTO Eurodiesel’in motoru temizleme teknolojisi yeni bir şey mi?
ECTO Eurodiesel, istisnai motor temizleme özellikleriyle, gelişmiş ve eşsiz çift etkili formülasyona sahiptir. Sadece oluşan tortulara karşı korumakla kalmazlar ayrıca kritik bileşenlerdeki mevcut tortuları da güçlü bir biçimde temizleyip motorunuzun sağlığını yenileyip, korumaya alır.

Yeni ECTO Eurodiesel’in çift etkili temizleme özelliği, motora zararı olur mu?

Hayır. ECTO Eurodiesel uluslararası laboratuarlarda, birçok araç üzerinde test edilmiştir. Bu testler ECTO Eurodiesel’ın motorun temizlenmesine ve en çok biriken tortuların giderilmesine katkıda bulunduğunu doğrulamaktadır. Tortular parçalanarak motorda güvenli bir şekilde yakılır.

Yeni ECTO Eurodiesel’ın çevreyle ilgili avantajları var mı?
Çift etkili motor temizleme özellikleriyle ECTO Eurodiesel’ı, sıradan yakıtlarla karşılaştırıldığında yanma verimliliğini geliştiriyor. Hem yakıt tüketimini azaltan hem de performansı geliştiren bu yakıt, daha az egzoz emisyonları üretir. Böylece çevreye duyarlı olmak istiyorsanız yeni ve gelişmiş ECTO Eurodiesel, sizin için iyi bir seçimdir.

Yeni ECTO Eurodiesel ne kadar zamanda faydalı olur?
Dizel motorların performansını en üst seviyeye çıkartmak için tasarlanan ECTO Eurodiesel, ilk deponuzu doldurduğunuz andan itibaren motor temizliğini düzeltmeye yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Dahası, deponuzu doldurmaya devam ettikçe motoru temizleyip korumaya devam edecek şekilde tasarlanmıştır. Daha temiz bir motor da yakıtı daha verimli yakar.

Yeni ECTO Eurodiesel bütün dizel araçlar için uygun mudur?

ECTO Eurodiesel ‘i bütün dizel araçlarda güvenle kullanabilirsiniz. Buna doğrudan ve dolaylı hafif iş araçlarının yanı sıra kamyon, kamyonet, otobüs vs de dahildir. ECTO Eurodiesel ile özdeşleşen mükemmel koruma ve temizleme özellikleri dizel araçların en iyi şekilde işlemesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve hem eski hem de yeni motorlarda tortuların oluşmasını kontrol ettiği ve onları aktif olarak temizlediği kanıtlanmıştır.

Yeni ECTO Eurodiesel ile başka bir Şirkete ait yakıt ile karıştırarak kullanmak zorunda kalırsam, bu durum herhangi bir soruna yol açar mı?
Yeni ECTO Eurodiesel’ın diğer yakıtlarla karıştırılması herhangi bir soruna yol açmaz. Ancak, genel olarak ECTO Eurodiesel avantajlarından maksimum seviyede yararlanmak için devamlı kullanım gerekir.

Yeni ECTO Eurodiesel kışın bana nasıl yardımcı olacak?

İçersindeki kış aylarına özel bir katık sayesinde -20 C’ye varan hava koşullarında dahi stop etmeden çalışmasına yardımcı olacaktır.

Yeni ECTO Eurodiesel maliyeti sıradan yakıtlardan daha mı fazla?
Evet, ancak ECTO Eurodiesel sunduğu avantajlar verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla almanızı sağlar. ECTO Eurodiesel, araçları için en iyisini isteyen ve daha az emisyonla gelişmiş performans için biraz daha fazla ödemeye gönüllü olan sürücüler için tasarlanmıştır. Ayrıca ECTO Eurodiesel depo başına daha fazla kilometre kazanmanıza yardım eder. ECTO Eurodiesel uzun vadede motorunuzu koruyarak, erken hasar ve arızalarla ilişkili masrafları azaltmanıza ve hatta motorunuzun ömrünü uzatmanıza yardım eder.

Yeni ECTO Eurodiesel yakıtları üzerinde testler yapıldı mı?
Elbette. ECTO Eurodiesel’i gibi gelişmiş olan yakıtlar yaratmak için öncesinde uluslar arası laboratuvarlarda Avrupa normlarında kabul görmüş test metodlarına göre testler yapılmıştır.

Yeni ECTO Eurodiesel ‘i nereden temin edebilirim?
Evinize ya da iş yerinize en yakın LUKOIL ve AKPET l akaryakıt istasyonunu bulmak için bu websitemizden arama programını kullanabilirsiniz.

14 Ocak 2020

İlgili Terimler :